Фосилите са вкаменени останки от растения или животни, които са живяли преди милиони години. Това са разнообразни фрагменти от черупки и скелети от безгръбначни и гръбначни животни, отпечатъци от телата на животни и растения.
Наслоени в почвата, те са се "отпечатали", благодарение на състава на почвата и са се вкаменили. Различни минерални скали (кварц, ахат, яспис) се смесват със седиментни скали и в течение на милиони години се образува фосил. Кехлибар, гагат, вкаменено дърво и амонит са някои примери за фосили.
Най- старите от тях са отпреди около 500 милиона години. От изследването на фосилите разбираме за съществуването на динозаврите и други древни животни, например трилобитите. Те са членестоноги, живяли преди около 250 милиона години.
Предизвикателство за теб:
Направи отпечатък с мидичка върху пластилин. Разгледай отпечатъка. Сравни го с фосили от снимки. Малко си приличат нали?
Гледайте научни закачки и творчески игри от поредицата МузейкоВкъщи във Facebook страницата на Музейко ТУК и на музейковския YouTube канал ТУК.
Photo by Michel Porro on Unsplash