Филмовата програма на фестивала представя 12 филма от 10 държави. Тези невероятни истории пренасят от Нова Зеландия до Доломитите, от Непалските Хималаи до щата Юта, от Антарктида до Алеутските острови в Тихия океан, от Монголия до остров Амбрим. Филмовите разкази дават близък поглед към експедиции до далечни и труднодостъпни територии, защитени местности и тайнствени подземни царства.
Филмовата програма е включена в билета за вход в Музейко.
Филмите са със субтитри на български език и са подходящи за деца над 10 години и родители.
ПРОГРАМА
15 септември, петък
16.00 – 16.53 – Йелоустоун, Германия, Оливер Гьотцл, 53’
Малко места в света са толкова специални и уникални като “Йелоустоун” – първият национален парк на Съединените щати и първата защитена територия в света. Това е непокътнат див свят на вековни гори, широки долини, обиталище на бизони, вилороги антилопи, вълци, мечки гризли и др. Разположен е върху вулканично плато, под което на дълбочина 7-17 км се намира огромна магмена камера. Този факт предопределя голямата геотермална активност в рамките на парка и наличието на многобройни гейзери и горещи извори. Филмът е сниман от всепризнатите филмови реализатори Оливер Гьотцл и Иво Ньоренберг с най-съвременна техника и показва дивата природа на Йелоустоун необикновено зрелищно и впечатляващо.
16.53 – 17.00 – Виа фератата Ческо Томазели, Чехия, Иво Кошик, 5’
Един къс разказ за изкачването, слизането и удоволствието да си в планината.
17.00 – 17.10 – почивка
17.10 – 17.30 – ХималайСКИ принципи на новото приключение, Испания, Пеп Куберес, 20’
Когато започнахме да планираме осъществяването на мечтата ни за едно по-различно “откриване” на Хималаите – чрез изкачване на нови върхове на границата между Непал и Тибет, при това през зимата и със ски, и връщане до Катманду бегом или с планински велосипеди, реакциите бяха само две. Човек може да опознае една пътека, само ако премине по нея” – споделя режисьорът Пеп Куберес.
17.30 – 17.37 – Светлина в мрака, САЩ, Майк Браун, 7’
Един филм, който отвежда зрителите в света на светлината и цветовете, използвайки най-съвременни технически средства. И следва професионалните байкъри Греъм Агаси и Мати Майлс при нощното им пътешествие през лунните пейзажи на Юта до горите край тихоокеанското крайбрежие на американския Северозапад. Филмът, сниман в продължение на три седмици с уникални осветителни съоръжения, предлага приказно красиви пейзажи и колоездене от най-висока класа. Той е нова стъпка в еволюцията на спортното кино и в търсенето на нови измерения.
17.37 – 18.02 – Скитане из Страната на кивитата, Нова Зеландия, Антоан Жирар, 25’
Филмов разказ за прекосяването на Южния остров на Нова Зеландия от двама парапланеристи в режим на пълна автономност. Те носят всичко със себе си и бивакуват там, където ги “отвее вятърът”. Двамата участници в епичното приключение са и кинооператори. Които в продължение на 20 дни заснемат случващото се в дивата пустош.
16 септември, събота
15.30 – 16.10 – Таши и монахът, Индия, Андрю Хинтън, Джони Бърк, 39’
Бившият будистки монах Лобсанг Пунчок отглежда и възпитава с любов и състрадание 85 осиновени деца в подножието на Хималаите. Филмът проследява влизането в общността на петгодишната Таши, която за първи разбира какво е любов и приятелство сред непалските деца и как те лекуват всички душевни болки.
16.15 – 16.30 – Line reLOVEution, Италия, Алесандро д’ Емилия, 15’
Нашата идея беше да покажем, че Монте Пиана в Доломитите може да бъде място на приятелство и мир” – казва Алесандро д’ Емилия. Така той и приятелят му Армин Холцер организират срещата на ходещите по въже, на която се събират както професионалисти, така и начинаещи любители на контакта с пространството.
16.30 – 16.40 – почивка
16.40 – 16.54 – Тайната на ледовете, Франция, Лоик Фонтамп, 14’
През 1957-ма, по случай Международната геофизическа година, младият студент Клод Лорию заминава за Антарктида в състава на научна експедиция. Оказва се в полярната станция “Шарко”, загубена сред ледовете на Белия континент, и прекарва в нея една година. Този екстремен житейски опит му дава възможност да научи принципите на оцеляване и на човешка солидарност, но и да открие своето призвание – да бъде глациолог. Прониквайки в света на ледовете, той разбира, че те съдържат изключително ценна информация за миналото на нашата планета и за историята на нейния климат. Тридесет години Клод Лорию прави непрекъснати изследвания, за да разбере, че ледовете ни отправят едно много важно послание, в което не се вслушваме...
16.54 – 17.30 – С каяци около Алеутските острови, Великобритания, Джъстийн Кърджънвън, 36’
През 2014 г. британките Сара Оутън – първата жена, обиколила света със силата на своите мускули, и Джъстийн Кърджънвън предприемат плаване между и около безлюдни или слабо населени парчета суша от архипелага на Алеутските острови, разположени между Аляска и Камчатка. За 101 дни двете изминават 2400 км в условията на диви бури, силни течения и... гладни мечки, научавайки много за хората, които обитават този суров и красив пейзаж, но преди всичко за себе си.
17 септември, неделя
13.30 – 14.25 – Малка монголска юзда, Австралия, Майкъл Дилън, 55’
Режисьор и продуцент на този филм е Майкъл Дилън – един от най-големите майстори на приключенското и планинарското кино. Това е историята на 12-годишният Ангъс от Австралия, който посещава Монголия и вижда деца, които участват в конно надбягване на дълго разстояние. И решава един ден да се присъедини към тях. Ангъс се завръща в Монголия, за да тренира и да успее да завърши голямата надпревара по случай местния празник Наадам.
14.25 – 14.48 – Зимна активност, Франция, Микаел Бимбо, 23’
Четирима приятели – Микаел, Рьоми, Солан и Уилям се забавляват навсякъде в планината. Специалисти по свободно каране, те ни убеждават, че това не е единствената форма на активност през зимата. Задачата им се усложнява двойно от факта, че те са не само герои, но и създатели на филма.
14.48 – 15.40 – Спускане в кратера на действащ вулкан, Австрия, Йохен Шмол, Пабло Дурана, 52’
Невероятно научно приключение в сърцето на един от най-активните вулкани на Земята. През май 2015 г. екип от учени и алпинисти заминава за остров Амбрим от архипелага Нови Хебриди, в държавата Вануату. Ула Ломан, съпругът й Себастиан Хофман и Томас Бойер стигат опасно близо до езерото от гореща лава Бимбоу, за да вземат проби от нея.
Филмите ще се прожектират в зала 1 и 2 на етаж 0 в Музейко.